Zalecenia ogólne po peelingach chemicznych

Efekt po peelingach chemicznych zależy od głębokości ich wykonania. Działania kwasów zastosowanych w peelingach polega na poprawie struktury skóry; lepszym jej nawilżeniu, poprawie napięcia, kolorytu, zwiększeniu produkcji kolagenu i elastyny. Skóra jest bardziej gładka i elastyczna, zwężeniu ulegają ujścia gruczołów łojowych. Po najczęściej wykonywanych zabiegach powierzchniowych i średniogłębokich zaleca się specjalne preparaty doi użytku domowego: używanie na dzień i na noc kremów nawilżających, na dzień kremów ochronnych z filtrem przeciwsłonecznym SPF50. Do mycia konieczne są łagodne substancje. Okres powrotu skóry do stanu prawidłowego jest różny, zazwyczaj wynosi minimum 7 dni. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić uczucie wzmożonego napięcia skóry, świąd, pieczenie i kłucie, ból i lekki obrzęk. W przypadku wystąpienia obrzęku należy zastosować zimne okłady. Po 2 – 3 dniach od zabiegu zaczyna się właściwe złuszczanie – skóra łuszczy się, pęka, mogą pojawiać się strupy (w przypadku TCA skóra ulegnie ściemnieniu), proces ten trwa 3 – 4 dni.

NIE WOLNO drapać, ścierać ani zrywać złuszczających się fragmentów skóry aby uniknąć m.in. powstawania blizn. W przypadku osób ze skłonnością do opryszczki należy zaaplikować środek anty-wirusowy zalecany przez lekarza.

Po zabiegu należy bezwzględnie:

  • Unikać słońca, nie korzystać z solarium przez minimum 1 miesiąc
  • Nie stosować preparatów z aktywnymi substancjami takimi jak retinidy oraz kremów z AHA przez minimum 14 dni
  • Nie wykonywać zadnych innych zabiegów
  • Stosować kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem SPF50 nawet w pochmurne dni przez minimum 1 miesiąc
  • Nie zdrapywać złuszczającego się naskórka – sprzyja to powstawaniu blizn i/lub przebarwień
  • Intensywnie nawilżać skórę
  • W okresie złuszczania po średniogłębokim peelingu (TCA) pacjent powinien pozostać w domu około 3 dni
  • Aby wzmocnić efekt działania peelingu można stosować kremy z witaminą C dwa razy dziennie

Najważniejsze przeciwwskazania do wykonywania peelingu:

Ekspozycja skóry na słońce, alergie skórne, aktywna opryszczka, skłonność do powstawania bliznowców, ciążą i karmienie piersią, stan po krioterapii (do 6 miesięcy), skóra podrażniona, uszkodzona, ciężkie postacie trądziku, doustna terapia pochodnymi witaminy A